Prostota i minimalizm.

18:00
Idą zmiany ! Coś na co czekałam odkąd jesteśmy rodziną, przy dobrych porywach ziści się jeszcze w tym półroczu ! 
Zmiany w życiu, zazwyczaj wpływają na to co pojawia się tu na blogu - wobec tego możecie spodziewać się zwiększenia intensywności postów z kategorii wnętrza i DIY. :)

Gdy kilka lat temu z zamiłowaniem przeglądałam zagraniczne wnętrzarskie blogi, jasne, pełne pięknych przedmiotów, marzyłam o takim miejscu dla siebie. W głowie układałam swoją wizję przyszłego M-ileś-tam. W grze The sims, projektowałam kuchnie, której podstawą wystroju ( za każdym razem  !) była ceglana ściana, białe podłogi i nieliczne kolorowe akcenty… Polskie blogi wnętrzarskie nie były wtedy jeszcze tak popularne, a to czego szukałam na zagranicznych stronach nijak nie przystawało do Polskich budyniowych osiedli, z czerwoną cegłą na dachu. 
Ich oferta była zupełnie inna -  to jasne wnętrza, wypełnione pięknymi przedmiotami, dekoracjami, które niewiele wspólnego miały z bibelotami polskiej meblościanki… Salony wypełnione pięknymi tekstyliami, kanapy pełne poduch i ściany udekorowane różnego rodzaju posterami, typografiami, tym co wpadło do głowy właścicielom. 
Nieco industrialne, ale wciąż bliskie człowiekowi i naturze… Bardzo dla mnie, bardzo moje.


Aby bliżej poznać styl skandynawski, należy przenieść się do XIX-wiecznej Szwecji. To właśnie wtedy żył i tworzył malarz i architekt wnętrz Carl Larsson. Reprezentant artystycznego ruchu Arts and Crafts aktywnie promował rodzime wzornictwo. Na przekór ciemnym, bogato zdobionym meblom secesyjnym popularyzował jasne sprzęty o prostych liniach. Według malarza przygnębiający klimat Północy należało rozjaśniać, wprowadzając do wnętrza przyjazną paletę barw i naturalne materiały. Wyposażenie wnętrz miało być proste i łagodne. *

Styl skandynawski to przede wszystkim lekkość, proste formy,  wnętrza, rozjaśniające ponurą aurę na zewnątrz,  drewno w jasnych odcieniach, które zbliża nas do natury. To także dobry, ponad czasowy design, stylistyka, z którą możemy łączyć wieloma innymi stylami – nie mając wrażenia, że w danym wnętrzu dzieje się za wiele.
Dziś styl scandi wypiera (choć wciąż nie do końca) tak umiłowane swego czasu przez Polaków brązy i beże. Wkrada się na salony do wnętrz, których do niedawna nie posądziłabym o taką stylistykę. Nie wiem czy nie stał się przez to trochę zbyt powszechny, albo czy nie zatracił swojego prawdziwego charakteru?
Musimy przecież pamiętać, że to nie tylko meble z popularnej szwedzkiej sieciówki, to nie tylko chmurki, chevron i 50 odcieni szarości…  (;))

Dla mnie styl skandynawski to przede wszystkim minimalizm,  prostota formy, jasna paleta barw, naturalne materiały. 
Nie lubię ciemnych pomieszczeń, meblościanek i zbierających kurz bibelotów. Lubię za to prostotę, minimalizm w życiu jak i dookoła nas. Lubię też piękne przedmioty i dobry funkcjonalny design. Pierwotny wzorzec stylu skandynawskiego to coś jakby szytego na moją miarę. Dlatego od dawna pławię się w jego stylistyce. Dziś idąc równomiernie z napierającą modą.

W moim odczuciu to przede wszystkim człowiek  i jego wizja wnętrza.  Jego osobowość przelana na białe ściany mieszkania, charakter przedstawiony pod postacią przedmiotów, którymi się otacza… Sposób na wyrażenie siebie w miejscu, w którym mieszkamy, w którym spędzamy najcenniejsze chwile z bliskimi.

*źródło zdjęć: pinterest


Więcej informacji o stylu skandynawskim znajdziecie na stronie :

WESTWING home and living. A wy co myślicie ? Czy już wam się przejadły identyczne wnętrza na blogach ?:)

You Might Also Like

15 komentarze

 1. Anonimowy26 lutego 2015 20:48

  Ostatni pod wpływem różnych blogów wnętrzarskich, pinteresta i instagrama zakochałam się w stylu skandynawskim i powoli małymi kroczkami wprowadzam ten styl u siebie. Świetny post :)
  Daniela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  • mama-granda27 lutego 2015 10:28

   Dziękuję :) Chętnie zobaczyłabym efekt ! ;))

   Usuń
  Odpowiedz
 2. W biegu pisane...26 lutego 2015 21:58

  Tak, tak, tak! Chyba w nas są teraz podobne emocje, bo ja do tego samego mam ciągoty. Moja ceglana ścianka już stoi, a dziś zamówiliśmy okna. My może nie w tym półroczu ale zmiany idą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  • mama-granda27 lutego 2015 10:28

   U nas zmiany mniejsze niż planowaliśmy, ale i tak cieszą, bo w końcu te kilka własnych metrów... ;)

   Usuń
  Odpowiedz
 3. . MartynaG.pl26 lutego 2015 21:59

  chociaż bardzo mi się styl skandynawski podoba, wręcz go uwielbiam, to jednak boję się, że to przejściowa moda.. Ale uwielbiam minimalizm, jasność, prostotę, przejrzystość ! To jest to: )
  Czuje klimat tego wnętrza.

  www.MartynaG.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  • mama-granda27 lutego 2015 10:29

   Ja mam wrażenie, że to już taki zmierzch fascynacji tym stylem i za chwilę stanie się bardzo powszedni, a być może passe...

   Usuń
  Odpowiedz
 4. Matka Debiutująca26 lutego 2015 22:00

  Mnie się niezmiennie podoba styl skandynawski, choć podobno już nie jest taki modny ;) Minimalizm, prostota, naturalne materiały, ale do tego i tak trzeba mieć głowę, pomysł. I tak jak piszesz nie samą Ikeą człowiek żyje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  • mama-granda27 lutego 2015 10:30

   Ja liczę na swoje pomysły choć żadna ze mnie dekoratorka wnętrz, to lubię bawić się nimi. :)

   Usuń
  Odpowiedz
 5. Hally27 lutego 2015 11:06

  Ja kocham jasne wnętrza i cieszę się że teraz mając własne M mogę sobie ich mieć ile zechce....ale z dodatkiem kolorów...:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kinga Wójcik27 lutego 2015 12:54

  Ja styl skandynawski uwielbiam i w domu też króluje u mnie prostota i minimalizm, myślę że jesteśmy już po prostu zmęczeni przesytem mebli i dodatków w naszych domach dlatego tak modny jest teraz styl skandynawski. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. miniman life27 lutego 2015 22:03

  Uwielbiam styl skandynawski 😙😉minimalizm.ahhh

  OdpowiedzUsuń
 8. Natalia V.27 lutego 2015 22:16

  Takie wnętrza są świetne i bardzo praktyczne. Też bardzo lubię minimalizm :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Katarzyna Kubiczek3 marca 2015 08:31

  Uwielbiam. Fajnie, że tak będziesz wszystko od podstaw teraz sobie tworzyła :)

  OdpowiedzUsuń
 10. edek i my16 marca 2015 14:50

  Styl skandynawski podoba mi się u kogoś, u Nas wolę jednak inny ;) pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 11. poszewka15 kwietnia 2015 16:23

  styl skandynawski doskonale sprawdza się nawet w małych mieszkaniach

  OdpowiedzUsuń
Dodaj komentarz
Wczytaj więcej...

Dziękuję, że jesteś